Zde najdete rychlý popis situace vč. několika možností jak se dostat do hry. Kdo spěchá opravdu hodně, ať čte jen první větu cesty jedna :)

 

Úvod

Jakobych se viděl pár let zpátky. Někde jsem se náhodou dočetl o čemsi obskurním až šíleném - Dwarf Fortress. Přečetl recenzi a nevěřil vlastním očím. Alternativně do vás kámoš už několik hodin duje, co je to za výbornou hru.

Ok, není co řešit - stáhnuto z oficiálního webu - spuštěno ... hmm, ještě jsem zvládl vygenerovat svět. Někteří se dokonce dostanou i do embark menu a ti vytrvalejší přímo do hry.

Ruku na srdce, dwarf fortress není zrovna hra přívětivá pro nováčky. I proto jsem se rozhodl udělat tento web a videa s tutorialy. Dwarf fortress není nikterak obtížná hra, spíš je popisována jako komplexní s retardovaným interfacem. Proto rada zkušenějšího docela pomůže. Ale i tak si připravte pár hodin na proniknutí do širšího základu.

Cesta první

Stáhněte si předpřipravený balíček, a sjíždějte videotutoriály z youtube kanálu. To je nejjednoduší cesta, nevýhodou je, že se vztahuje k již lehce starší verzi 31.25. To vás ale nemusí vůbec znervózňovat, naprostá většina funkcionality je totožná a tak se na ní dobře naučíte. Navíc je verze 31.25 odladěná a stabilní. Další výhodou pak je, že videa jsou dělána přesně pro tento předpřipravený balíček, a že jeho součástí je předem vygenerovaný svět, předpřipravená trpasličí výprava a pár dalších věci, které nováčka spíše zahltí. Skočíte tak rovnou do hry, aniž byste se zdržovali věcmi, které je lepší řešit až když člověk hře trochu rozumí.

Cesta druhá

Stáhněte si nejnovější verzi balíčku Lazy Newb Pack. Ten obsahuje grafické balíčky i různé šikovné utilitky. Výhodou je pocit, že hrajete o něco novější verzi. Nevýhodou pak to, že v drobnostech se odlišuje od toho, co je popisováno ve videích. Další nevýhodou je, že si budete muset vygenerovat vlastní svět, vybrat místo, nakonfigurovat výpravu atd. Bez mnoha pokusů-omylů, popř. nějakého tutoriálu, jež to vysvětluje, to může docela odradit. 

Cesta třetí

Trváš na nejnovější verzi - dostupná na oficiálních stránkách. Často je k dispozici vcelku rychle i tileset - grafika, od některého z fanoušků na fóru, takže stáhneš rovnou i ten (napr. Pheobus). Doporučuju ještě stáhnout Dwarf therapist. Výhodou tohoto postupu je, že člověk hraje nejnovější verzi. Nevýhodou, že ne všechno z doprovodných věcí je už updatováno, takže něco nemusí být k dispozici (např. dwarf therapist). Člověk to musí pohledat na různých místech, narozdíl od cesty druhé, kde je vše v jednom archivu. Samozřejmě je potřeba taky absolvovat generování světa, výběr místa, nastavení výpravy atd. jako v cestě druhé.

 

Kterou cestu vybrat?

Určitě bych osobně volil cestu první, šel jsem jí taky. Ono mezi verzí 31.25 a 34.11 (v době psaní článku aktuální) není až tolik zásadních změn - z pohledu dwarf fortress módu. Kromě bugfixů jsou to pak jenom důlní železnice (která jak se ukazuje není až tak využitelná) a vampíří a kletby atd... kteří nováčkovi spíš hru znepříjemní. Hlavní náplní přechodu z 31 na 34 byl tak spíše adventure mód.

 

Update k polovině roku 2015

V roce 2015 už je k dispozici stabilní verze DF2014, známá také jako verze 40.24. Tzn., že předpřipravený balíček je již dvě hlavní verze starý. Přesto si troufnu říct, že je to stále ta nejlepší cesta jak začít, pokud chcete jet s video tutoriály. 90% věcí je stejných.

Ano, přibylo a změnilo se určitě pár věcí a tak bych doporučil po zapracování se, tj. po pochopení základů, tj. po projití všech videí si zkusit novou verzi.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

| + - | RTL - LTR
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.